Interencia

Anton Straka élete

Cikk megosztása

Cikk megosztása

Kálmán C. György és Kabdebó Lóránt emlékére

Anton Straka diplomata volt, a csehszlovák külügyminisztérium állt a háta mögött. Nem magánemberként, hanem hivatalnokként segítette a két világháború közötti időszakban a magyar írókat és költőket Budapesten és Prágában. Csehszlovákiában a magyar irodalmat és zenét, Magyarországon a cseh és szlovák irodalmat és zenét akarta népszerűsíteni. Magát mindkét kultúra propagandistájának tartotta. Olyan ember áll előttünk, aki eleinte papként próbált hatni környezetére. Nagyon szerette hazáját, és erős nemzettudat, emberszeretet jellemezte. Mikor azonban szembesült a korabeli erkölcsi problémákkal, végleg kiábrándult az egyházból, s más utat keresett a szlovákság szebb jövőjének építéséhez. Újságírói tevékenysége kezdetben nem volt mentes a kor nacionalista színezetétől, a magyarokkal szembeni ellenérzéstől, csakhamar viszont túllépve ezen a gondolkodáson, a csehek, magyarok és szlovákok, valamint minden más kis nép közös összefogását hirdette, szemben a fasiszta nézetekkel, mert belátta, hogy minden nemzetnek egyformán joga van a békés élethez, a fejlődéshez, az anyanyelv használatához és saját szellemi nagyjainak megbecsüléséhez. Példát mutatott arra, hogy a diplomácia eszközeivel a kultúra területén minden hátráltató és akadályozó tényező ellenére is elérhető a nemzetek barátsága, ha egymás értékeinek az elismerésére törekszünk.

Anton Straka 1893. július 13-án született Kassán, szlovák munkáscsaládban. Apja, Ján Straka (1858.5.2.) molnárcsaládból származott a sárosi Močidľanochból. Eleinte molnársegédként dolgozott, aztán átköltözött a Kassa melletti Garbovcára, majd Kassára, kitanulta az ácsmesterséget és újra segédként dolgozott. Gyermekkorában elvesztette apját, Ondrejt, így neki kellett gondoskodnia a családról. Anyja, Anna Jakubčinová másodszor is férjhez ment, de rövidesen megözvegyült, így megint ő lett a családfő. Ilyen nehézségek közepette mindössze két osztályt sikerült elvégeznie az általános iskolában, de olvasott, tanult, írni kezdett, s a körülmények ellenére íróvá fejlődött, a szlovák katolikus élet szervezőjévé, aki a magyarosítás ellen harcolt. Straka anyja, Maria Grabanová (1863.3.4.) kilenc éves korára teljesen árván maradt, ezért úri családoknál szolgált, később dohánygyári munkás lett. Harminc évig ezt a munkát végezte. Hűséges, elkötelezett nő volt, aki hasonlóan gondolkodott, mint férje. 1942-ben halt meg Kassán.

Ebben a családi légkörben nőtt fel Anton és testvére, Ján (1895–1917)[1], egy előítéletekkel átszőtt, kompromisszumokat nem ismerő katolikus világban, egyoldalú irányba nevelve, a katolicizmus felé, megóvva a külvilágtól. Mégis lehetősége nyílt megtapasztalni az egyszerű hit hatalmas erejét. Anyja elmondása szerint visszahúzódó, magányos, mélyen gondolkodó gyermek volt. A család otthon szlovákul beszélt. A magyar nyelvet Anton az iskolában tudta elsajátítani a többnyelvű Kassán. Feltehetően az 1939-es év közepe táján megírta önéletrajzát,[2] amelyben elmondta, hogy a szüleinek erőfeszítése jó volt, ők ebben nevelkedtek, ezt a világot ismerték, mely a mély vallásosság nagy erejével töltötte be őket, gondolkodás és mérlegelés nélkül. A maga módján ez boldog élet volt. A vallásosság mellett az ő lelkét a szlovák emberek életéről és jogairól vívott nemzeti harc megfigyelése töltötte ki, amelyet maga körül látott. Az elemi iskola befejezése után szülei a cipőkészítő mesterséget szánták neki, mert testileg gyenge alkat volt, súlyos betegségeket vészelt át. Elemi iskolai tanítója ez ellen erősen tiltakozott, mert nagyon tehetségesnek tartotta, jó képességeket látott benne a továbbtanulásra. Kiváló nyelvérzéke volt és több nyelvet ismert. A családnak azonban nem volt pénze a taníttatására. Ekkor kapta a felajánlást az amerikai szlovákoktól és a felvidéki szlovák vezetőktől, akik támogatni kívánták őt. A Matica slovenská segélyét is megkapta. Apja munkássága sokfelé ismert volt, tisztelet övezte nevét. Ezért kapott anyagi segítséget. Így tudott a Kassai Premontrei Főgimnáziumban tanulni az 1903/1904 – 1910/1911 iskolai években. Osztályfőnöke a rend egyik tagja, az angol nyelvész Kundt Ernő volt.

Straka középiskolásként is magába zárkózottan élt. Lelki élete – saját jellemzése szerint – színes, pezsgő, érdekes volt egészen az érettségiig.[3] 1911-ben, az érettségit követően jelentkezett papnak, mert úgy érezte, így tudja leginkább szolgálni a szlovák népet. Úgy gondolta, hogyha netalán üldözve, hajszolva lesz is, szeretné mégis a legszegényebb kápláni helyén is a szlovák népet szolgálni. A kassai papi szemináriumban megváltozott a lelki élete, a fiatal társaság felébresztette benne az addig elrejtett, tiszta gyermeki vidámságot. Fülig érő szájjal mosolygott a világra, a legviccesebb, legvidámabb kispap egyike volt. 1915. július 16-án szentelték fel,[4] utána Kassán maradt hitoktatóként a Hunyadi utcai Állami Népiskolában (1915. szeptember 1-től 1919. március 1-ig). Elhívatott szellemi pásztornak és tanítónak tartották, aki a kötelességeit a legnagyobb odaadással, szorgalommal és lelkesedéssel teljesítette.[5] Szónoki tehetsége volt, szentbeszédeit szívesen hallgatták a hívek. Szerette a zenét is. Gál István szerint a kassai székesegyházban a gregorián zenét ő váltotta fel modern egyházi zenével.[6]

1916. március 28-án Balogh Jenő magyar királyi igazságügyminiszter kinevezte Strakát a fiatalkorúak kassai felügyelő hatóságának tagjává 1918. december 31-ig terjedő időszakra.[7] A kinevezést a kassai kir. ítélőtábla elnöke ajánlatára kapta meg, és május 17-én tette le az ünnepélyes esküt Fischer-Colbrie Ágoston püspök előtt, aki a felügyelő hatóság elnöke volt.

Az első világháború megváltoztatta a társadalmat. Straka a háború alatt szociális feladatokkal kezdett foglalkozni. 1917 tavaszán a felügyelő hatóság elrendelte a hadirokkantaknak, hadiárváknak és özvegyeknek való szervezeten belüli segítést, Strakát pedig a kassai püspök felkérte a hadi gondozói tisztség ellátására.[8] Papi munkája mellett apjával folyamatosan figyelték, hogyan alakul a helyzet. Információt kaptak a készülő nemzeti felszabadulásról, és vártak. 1918 őszén megalakult a szlovák értelmiségiek társasága, ennek munkájában ők is részt vettek.

1918. december 29-én Straka jelen volt Kassa megszállásakor, a csehszlovák menetelő katonaságot a kaszárnyák előtt várta, s üdvözölte őket a kassai szlovákok nevében.[9] Azonnal létrejött a Nemzeti Tanács, amelyben jegyzői szerepet vállalt. Hamarosan elindult útjára a Slovenský východ napilap. Ebben a hangulatban, 1919 februárjában Straka néhány sorban leírta benyomásait, amit félve mutatott meg a szerkesztőségnek. Meghallgatta a főszerkesztő és Janko Hrušovský író megjegyzéseit, akik a beszélgetés után meghívták a szerkesztőségbe, habár egyáltalán nem beszélte a szlovák irodalmi nyelvet, és fogalma sem volt az újságszerkesztésről. Ennek ellenére az egyik felelős szerkesztővé választották, mert a lap vezetősége azt akarta, hogy a családi neve, illetve az apja neve a magazin címlapján szerepeljen. Ő azonban álnéven kezdett el dolgozni. Cikkei nagy visszhangot váltottak ki politikai és újságírói körökben. Berkes Tamás bohemista írja Párhuzamos életrajzok: Anton Straka és Sárkány Oszkár című tanulmányában, hogy kezdetben Strakának némely cikke magyarellenes, illetve zsidóellenes. 1919-ben viszont már kiállt a magyar kisebbség jogai mellett. Még ebben az évben behívták a csehszlovák hadseregbe területi kurátornak.

1919. június 4-én Kassát újra megszállták, ezúttal a Tanácsköztársaság Vörös Hadserege. Ján Straka másodszor is magyar börtönbe került, ahonnan megromlott egészséggel tért haza. Egy hónappal később újabb fordulat következett: a csehszlovák csapatok elfoglalták a várost.[10] Ezalatt Anton Straka tovább szerkesztette az újságot, írt, előadott, dolgozott a Nemzeti Tanácsban és a városi képviseleti testületben, ahová a kassai Szlovák Nemzeti Párt delegált. Levelezést folytatott Pavol Országh Hviezdoslav költővel.[11] Aktívan részt vett az első szlovák sportklub alapításában és a szlovák turisztikai klub létrejöttében. Utóbbi számára írta meg az 1919-es Turistický Sprievodca po Východnom Slovensku (Kassa, 1920) című kis könyvecskét. A Csehszlovák Turisták Szövetségének elnökeként felfedezőtúrákat indított a Szlovák Paradicsom feltérképezésére. 1921-ben elkészítette az észak-szlovákiai turistakönyvet, amely erről a területről is szól. Tevékenységének emlékét őrzi a Kolostor szakadéknál róla elnevezett vízesés (Kláštorská roklina – Vodopád Antona Straku).

Straka egyébként is sokat utazott élete során. Szeretett kirándulni, jól ismerte hazáját. Hagyatékában sok kéziratos útirajzot találunk, például 1918 júliusában három napos útra indult a Tátrába, amelyet egy füzetben jegyzett le.[12] Megjárta a Csorba-tavat, a Fátyol-vízesést, a Poprádi-tavat, a Tengerszem-csúcsot, Ótátrafüredet és az Óriás-vízesést. Papként vállalkozott erre az útra, s kilenc személy jelentkezett Kassáról, hogy elkíséri. A Tátrát Iglónál pillantották meg a vonatból. Kisebb kirándulásokat is tett ezekben az években tavasszal és nyáron, főleg fél napos utazásokra vállalkozott szívesen Szlovákia területén belül.

1920 tavaszán a Hodža-féle Agrárpárt felajánlotta neki a főtitkárságot Nyugat-Szlovákiában, amit elutasított, mert nem érzett elég erőt és képességet a pártpolitikai munkára. Ezután Hlinka Néppártja kínálta fel neki a Slovák lap főszerkesztőségi posztját, de ő ezt is elutasította, éles tiltakozással Hlinka politikája ellen. Nemsokára meghívták Prágába a Nemzetvédelmi Minisztérium munkatársának. Ezt a lehetőséget örömmel fogadta és 1920 májusában ide került tábori lelkészként.

Prágában belépett az akkoriban legbefolyásosabb cseh napilaphoz, a Tribuna szerkesztőségébe. Munkájával felkeltette a Minisztertanács Elnöksége Sajtóosztályának figyelmét. A sajtóosztályfőnök, Elb behívatta hivatalába, mint a szlovák és magyar ügyek szakemberét. Közben szlovák diákoknak tartott előadásokat. Megalapította a Tatran sport klubbot. A Csehszlovák Futballszövetségben elnökhelyettessé, majd 1922-ben elnökké választották. A Csehszlovák Turisták Szövetségénél a szlovák komisszió elnöke lett, együttműködött a szlovák sport és turisztika szervezésében. 1922 márciusában kinevezték a Sajtóosztály tisztségviselőjévé.

Straka magánélete megváltozott Prágában, feladta a papságot, júliusban megnősült.[13] Felesége gondoskodott a családról és részt vett az ő tevékenységeiben is. Megismerkedésükről Straka visszaemlékező életrajzot írt,[14] amely elárulja, hogy 1921 márciusában találkoztak először Prágában. Věra Langerová cseh színésznő ekkor érettségi előtt állt, és meg szerette volna ismerni Szlovákiát. Anton felajánlotta neki, hogy kísérőjük lesz édesanyjával együtt és megmutatja nekik szeretett hazája szépségeit. A természet iránti szeretet és közös érdeklődési körök miatt nagyon hamar közel kerültek egymáshoz. Három gyermekük született: Vladimír, Milán, Ján.

Strakát 1922 októberében Ungvárra küldték a Minisztériumtól, a Kárpátaljai Polgári Közigazgatás sajtófőnökeként. Itt nagyon elfoglalt életet élt, újságíróként tevékenykedett, belefolyt a politikába, és nem hagyta abba a turisztikai és sport munkáit sem. Látta a politikai élet hibáit, nyíltan konfrontálódott az Agrárpárttal, ezért 1924 januárjában visszahívták. Az Agrárpárt, amellyel kemény harcba került, mindent megígért neki, ha csatlakozik hozzájuk, de visszautasította őket, és dacból belépett a Szociáldemokrata Pártba. Ők először a Robotnícké noviny lapnál ajánlottak neki főszerkesztői állást, majd tisztségviselőnek szerették volna kinevezni, de ezeket a lehetőségeket is elutasította.

Anton Straka a politikai életben soha nem vett igazán részt, mert az önállóságot és függetlenséget mindenek felett valónak tartotta, nem akarta, hogy a párt beleszóljon az életébe, a saját meggyőződését akarta követni – ezt írta életrajzában. 1924 januárjában visszakerült Prágába a Sajtóosztályra, a Tribunaban dolgozott, újságíróként a Národní osvobození, Národní politika, Robotnické noviny, Slovenský východ, Slovenský denník lapokba írt.

Straka életében a következő fordulatra 1925 tavaszán került sor. Elb sajtófőnök a Robotnické noviny főszerkesztésével szerette volna megbízni, és az 1926-os választásoknál képviselői mandátumot ajánlott fel neki. Strakának azonban továbbra sem volt kedve a politikai élethez, úgy érezte, az ő érzékeny és érzelmes természetével a kemény politikai életben nem tudna helyt állni. Amikor Budapesten, a Csehszlovák Nagykövetségen meghalt a sajtóattasé, olyan embert kerestek, aki ismeri a magyar ügyeket, a nyelvet, és őt szólította meg Szlovákia teljhatalmú minisztere (Minister s plnou mocou pre správu Slovenska), hogy fogadja el a helyet. Ő beleegyezett. Vonzotta a lehetőség, hogy tapasztalatot szerezhet diplomáciai szolgálatban. A Külügyminisztériumba került, onnan küldték ki Budapestre, mint sajtóattasét.[15] Itt a központi tevékenységeken kívül teljes mértékben a csehszlovák honfitársak és a magyarországi szlovákok kulturális feladataival foglalkozott, a szlovákok kulturális igényeit gondozta, programokat szervezett, és szívélyes kapcsolatokat alakított ki a magyar kulturális világgal. Eljött a rendszeres gyűlések ideje a magyar kulturális élet kiemelkedő személyiségeivel, az előadások, fordítások, kulturális esték ideje. Ezeket élete legérdekesebb munkáinak és éveinek tartotta.[16] Budapesten 1936 áprilisáig tartózkodott, ezután visszatért Prágába, mert a Külügyminisztérium hazarendelte.[17] Bár kérvényezte – megkezdett kulturális munkájára hivatkozva –, hogy még két évig Budapesten tartózkodhasson: ezt elutasították. Prágában, a Za Pohořelcem 14. szám (Praha 6 – Střešovice) alatti lakásban éltek ezután feleségével és gyermekeikkel.

Csehszlovákiában Straka tovább tevékenykedett az újságírásban cseh és magyar nyelven, és nem hagyott fel a csehszlovák–magyar kulturális kapcsolatok ápolásával sem. Levelezett magyar barátaival, a csehszlovákiai magyar kisebbséggel, Prágában előadásokat tartott a Táncsics Kör és a Petőfi Sándor Kör összejövetelein, és tovább fordított.

1938-ban őt is érintette az első bécsi döntés. A csehszlovák delegáció főtitkára megbízta, hogy folytasson megbeszéléseket Magyarországgal, vegyen részt a komáromi tárgyalásokon,[18] amely őt ideiglenesen megfosztotta apjának sírjától Kassán. 1934 januárjában halt meg édesapja. Kassán emléktáblát állítottak neki, és az utcájukat róla nevezték el. A magyarok széttörték az emléktáblát, eltávolították a feliratokat. Mellszobrot is állítottak az emlékének Kassán, de ez sem élte túl a háborús körülményeket.[19] Később új táblát kapott Eperjesen, ahol 1906 óta dolgozott, mint az ott alapított első szlovák Tatra Bank létrehozója. Anton Straka egyik utolsó feljegyzése apja emléktáblájával kapcsolatosan hihetetlen emberséget sugároz: „Mily kimondhatatlan s talán kegyetlen szeszélye a sorsnak: a magyarok apám emléktábláját összetörték, szlovák testvéreimre bombákat dobálnak, s csendőrsortüzet vezényelnek, s én bezárkózom a lelkembe s Ady »Magyar Jakobinus dalát« fordítom cseh nyelvre!!!”[20]

A Külügyminisztérium felszámolásakor Straka visszatért a Minisztertanács Elnökségének Sajtóosztályára. Olyan munkát akart végezni, amelyben hű maradhatott a szlovák néphez és a nemzet jobb jövőjét építhette.[21] 1939. júliusában Emil F. Buriannal együtt megalapította a D40 Baráti Kört (Kruh Přátel D40), amelynek titkára lett a cseh kulturális élet szolgálatában. Minden délután 5-6 órát ezzel töltött, miután hivatalos munkájával végzett. Egészen 1941. márciusáig írásbeli kapcsolatot tartott fenn progresszív költőkkel, minden veszély ellenére. Burian börtönbe kerülése és avantgarde színházának bezáratása után Strakát is letartóztatta a Gestapo március 21-én.[22] Baloldali tevékenységek végzésének vádjával ítélték el, eredetileg három év szabadságvesztésre. Először a prágai Pankrác börtönben raboskodott.[23] Nem teljesen világos, miért vitték el innen Bautzenbe, s hogyan került koncentrációs táborokba Gross-Rosenbe és Mittelbau-Doraba. 1941. augusztus végén még Pankrácban van, ahol kihallgatták, szeptember 8-án viszont már Bautzenből írt. Itt a 747 számot kapta. Levelezésük feleségével cseh nyelven folyt, de a németek ellenőrizték a leírtakat, így többnyire inkább a magánéletre, egészségre vonatkozó információkat közölték egymással, vagy a küldött csomagokkal, élelemmel kapcsolatos dolgokat beszélték meg.

1944. június 25-én Gross-Rosenből jelentkezett Straka, német nyelven. Ezután már ezt a nyelvet használták levelezésük folyamán Věra Strakovával. A borítékokon rajta van a blokk száma, ahol Straka élt. Az utolsó levelet innen 1945. január 7-én írta. Ebben megköszöni a gondosan csomagolt élelmet, amit karácsonyra küldött a számára, és üdvözletét küldi barátainak, családtagjainak.[24]

Straka börtönből írt levelei azt mutatják, utolsó éveiben sem szűnt meg az európai humanizmus szellemében gondolkodni. 1940-ben Földessy Gyulának önvallomásszerű nyilatkozatot tett: „Sohasem buktam karriérre, elismerésre, meg más effélére, ezért nem szeretem a reklámot sem. Nem azért teszem, amit teszek. Jól esett Móricz és Német M. üdvözlete, szívből viszonzom.”[25] 1943-ban pedig cseh nyelven ezt írta: „Én a jövőnkért akarok élni, dolgozni és alkotni, s az eddig elvégzett munkát kívánom folytatni a jelenlegi életformám megváltozását követően is.”[26]

A 2003-ban Budapesten megrendezett konferencián dédunokája, Martin Palán színész közvetítette szavait, aki elmondta, hogy ő kegyelmet nem kért, ő kegyelemre nem várt. Ő igazságot akart.[27] 1942-ben fiának, Milánnak pedig így írt: „Én mindig is egy tölgy voltam, Milánka, de nem az erdőben éltem, hanem egy magányos dombon álltam, villámok és viharok gyakran értek engem, elhagyott tölgyet. Megtartottak és tartanak viszont most is gyökereim, melyek drága szülőföldemhez szívósan kötődnek.”[28]

A koncentrációs táborban Straka száma 40188 volt egy 1975. augusztus 13-án kiállított hivatalos irat alapján, amely tudatja Věra Strakovával, hogy férjét áthelyezték 1945. március 6-án Bergen-Belsenbe, s hogy a személyi számát Gross-Rosenben 1944. május 24-én kapta meg. Halálára nincs bizonyíték.[29] Valószínűleg menetelés közben halt meg Bergen-Belsen környékén.[30]

Felesége sokáig kerestette férjét. Pár tanú jelentkezett nála, akik beszámoltak arról, milyen sorsa volt Strakának a táborokban. Az egyik Karel Kasl tanár volt. Ő leírta, hogy a Gestapo letartóztatta, s együtt raboskodott Strakával egy ideig, s míg vele volt, bátran és kedvesen viselkedett, sokat emlegette családját, nagyon várta az új életét, az örömteli munkát Szlovákiában.[31]

Dr. Rudolf Glöcknertől tudjuk meg, hogy mikor Straka megjelent szlovákként Gross-Rosenben, őhozzá sietett először, mivel a táborban szolgálatát végezve az egyik feladata az volt, hogy a szlovákokat megismerje. A 8-as blokkba küldték Strakát, ahol ő is élt. Társaival könnyű munkát biztosítottak neki, közeli kapcsolatba kerültek vele. Ősszel áthelyezték a 7. számú rokkantsági blokkba. Ekkortól már nem látták egymást olyan gyakran, de azt biztosan tudja, hogy sikerült átvészelnie a koncentrációs tábort 1945. január végéig, ezután viszont a németek elkezdték gyorsan előkészíteni a kiürítési szállítást, és innentől kezdve nem hallott többet felőle.[32]

Václav K. Vašátko a náci táborban dolgozott, amikor Straka Gross-Rosenbe érkezett. Érdeklődéssel figyelte őt és segítséget adott neki, hogy be tudjon illeszkedni a koncentrációs táborba. Ezt a katonai vezetőt családi kötelékek fűzték a szlovákokhoz, ezért szívesen segítette Strakát. Lehetősége adódott arra, hogy a lehető legkönnyebb munkára fogja be, tető alá, és egy alkalommal megmentette őt a kőbányától, ami pár nap alatt végzett volna vele. 1944 karácsonyán elveszítette vele a szorosabb kapcsolatot, ezután nem sikerült beszélniük, mert Straka nemsokára elindult a többi emberrel az éhínség és halál menetére.[33]

Ondrejcsák Eszter

A képek a Straka-hagyaték részét képezik és az MTA KIK tulajdonában állnak.


[1] Sebesülés következtében halt meg a 32. hadosztály egészségügyi oszlopnál. Col dolla Berettan-ban, Olaszországban temették el. A Magyar Szent Korona Országainak Vörös Kereszt Egylete, 245111 sz. irat. Bp., 1918. aug. 5.-i jelentés. Straka-hagyaték, MTA KIK, Kézirattár.

[2] Straka-hagyaték, MTA KIK, Kézirattár.

[3] Anton Straka önéletírása. Straka-hagyaték, MTA KIK, Kézirattár.

[4] A kassai egyházmegyei hatóság 4575/1915. számú irata. Kassa, 1915. okt. 11., Straka-hagyaték, MTA KIK, Kézirattár.

[5] A Kassai Állami Népiskola értesítése. Kassa, 1921. szept. 20., Straka-hagyaték, MTA KIK, Kézirattár.

[6] Gál István, Anton Straka, József Attila csehszlovák diplomata-barátja, Filológiai Közlöny, 1964/1–2,188.

[7] 1915/60977 számú okirat. Straka-hagyaték, MTA KIK, Kézirattár.

[8] 1917/334 számú okirat. Uo.

[9] Berkes Tamás arra hívja fel a figyelmet Párhuzamos életrajzok: Anton Straka és Sárkány Oszkár (Európai Utas, 2003/3, 40–45.) című tanulmányában, hogy eleinte Straka „fellépése a magyar olvasó számára nem lehet rokonszenves: a Kassára bevonuló csehszlovák légió parancsnoka mellett papi öltözékben, tábori lelkészként halad, mintegy ő vezeti be a városba a megszállókat”. Vécsey Zoltán A síró város című regényében (Kazinczy Kiadóvállalat, Kassa, 1931.) Vrana Tóni néven szerepel, ahol a „vrana” varjút jelent, ami kifigurázása Straka családi nevének, mely „szarkát” jelent magyarul. A regényben az író Strakát úgy jellemzi, mint aki egy nagyfejű, komoly, hallgatag, fiatal városi káplán, kinek nem sok ész van a koponyájában, de szorgalmas és szívesen olvas. A síró várost a csehszlovák hatóságok elkobozták, példányait bezúzták. A kassai kiadó tönkrement. Vécseyt kiutasították az országból, 1933-tól Magyarországon élt. 1939-ben újra kiadta könyvét a Genius Kiadó, de 1945-ben ezt is betiltották. 

[10] Kassa három megszállása címmel a városban történteket Simon Attila történész, kisebbségkutató írta meg tanulmányában a Történelmi Szemle 2017/4. számában, a 569–590. oldalon. Kassa történelmével foglalkozik továbbá Kassától Košicéig: Molnár Miklós emlékkönyv című könyvében is (társzerzők: Szeghy-Gayer Veronika, Bukovszky László), amelyet a Fórum Kisebbségkutató Intézet adott ki Somorján, 2020-ban.

[11] Ld. Straka szlovák nyelvű levelét Hviezdoslavhoz Dolný Kubínra. Kassa, feltehetően 1919. január vagy február eleje (piszkozat) és Pavol Országh Hviezdoslav válasz levelét Strakához. 1919. febr. 9.-én Kassára, borítékkal, benne névjegykártyájával. Straka-hagyaték, MTA KIK, Kézirattár.

[12] A három napos tátrai út története. 1918. június 15, 16, 17., Straka-hagyaték, MTA KIK, Kézirattár.

[13] Ld. Fischer-Colbrie Ágoston kassai püspök és Anton Straka levelezését. Straka-hagyaték, MTA KIK, Kézirattár.

[14] Anton Straka életrajza és háború alatti tevékenysége. Prága, 1976. jún. 6., Straka-hagyaték, MTA KIK, Kézirattár.

[15] Palkovič levele Strakának. (1925?) aug. 6., Prága, Straka-hagyaték; Új csehszlovák attasé Budapesten. Uo. (újságkivágás), MTA KIK, Kézirattár.

[16] Anton Straka önéletírása. Straka-hagyaték, MTA KIK, Kézirattár.

[17] Koričánsky, Gustáv, Anton Straka odchádza z Budapešti, Slovenský denník, 1936. ápr. 2., 2.

[18] Štátny policajný úrad v Komárne. Komárom, 1938. okt. 10.; Legitimácia, a csehszlovák delegációban részt vettek neveivel: Anton Straka, Dr. Jozef Tiso, Dr. Ferdiš Klinda, Bauco, Kudlák, Ján Ursínyi, Pavel Florek, Henrik Bartek, Fedor Houdek, Dr. Jozef Zvrškovec, Karol Danihel, Dr. Takáč, Stauch (Hauch ? – olvashatatlan aláírás), Kuhoročan, Auch, Ing. Ján Procházka, Rudolf Viest, Dr. Ferdinand Ďurčanský, Komárom, 1938. okt. 12., Straka-hagyaték, MTA KIK, Kézirattár.

[19] Gál, Evžen irodalomtörténész „Határátlépések Anton Straka életében és életművében” című előadásában írja, hogy „időközben – 2016. szeptember 29-én – harmadszor is felavatták Ján Straka fejszobrát Kassa északi városkerületében”. (Kézirat.)

[20] Straka levele Palotai Borishoz. 1939. ápr. 13., Straka-hagyaték, MTA KIK, Kézirattár.

[21] Likvidačnej komisii min. zahr. vecí v Prahe. 1939. márc. 28., Straka-hagyaték, MTA KIK, Kézirattár.

[22] Gaftbefehl. Das Landgericht, Prága, 1941. aug. 4., Straka-hagyaték, MTA KIK, Kézirattár.

[23] Staatspolizeileitstelle Prag. 1944. márc. 29., Straka-hagyaték, MTA KIK, Kézirattár.

[24] Anton Straka levele Věra Strakovának. Straka-hagyaték, MTA KIK, Kézirattár.

[25] Sára Péter, Levelek Anton Strakától = A Petőfi Irodalmi Múzeum Évkönyve 1959, szerk. Vargha Balázs, Bp., PIM – Képzőművészeti Alap Kiadó, 1959, 176. (Itt Németh Lászlóra gondol a levélíró. Földessy Gyula 1940. ápr. 9-én írja levelében, hogy Móricz Zsigmond és Németh László üdvözletét küldi neki. Straka válasza ez.) Straka-hagyaték, MTA KIK, Kézirattár.

[26] Október 31-i levél. Straka-hagyaték, MTA KIK, Kézirattár.

[27] Martin Palán előadása a Cseh Centrumban, Budapest, 2003 (kézirat), Straka-hagyaték, MTA KIK, Kézirattár.

[28] Július 12-i levél. Straka-hagyaték, MTA KIK, Kézirattár.

[29] Federální Ustředni Výbor Československého Svazu Protifašistických Bojovnikú, a Comité International Genevé hivatalos irata, 1562/75., Straka-hagyaték, MTA KIK, Kézirattár.

[30] Anton Straka életrajza és háború alatti tevékenysége. Straka-hagyaték, MTA KIK, Kézirattár.

[31] Karel Kasl levele Věra Strakovához. Kard. Řečice, 1945. jún. 20., Straka-hagyaték, MTA KIK, Kézirattár.

[32] Dr. Rudolf Glöckner (Glykner?) levele Věra Strakovához. Prága, 1946. márc. 2., Straka-hagyaték, MTA KIK, Kézirattár.

[33] Václav K. Vašátko levele Věra Strakovához. Plzeň, 1946. febr. 23., Straka-hagyaték, MTA KIK, Kézirattár.

További cikkek

„…Van-e még náció, mely úgy értene a mulatás nemes úri művészetéhez, mint a lengyel, meg a magyar?”

2024.03.22.

Interencia

Egy eladásra kínált hagyatékból került elő az a meghívó, melynek témája az 1937. január 13-án, szerda este megrendezett Magyar-Lengyel Bál a Hungária Szállóban. A meghívóból kiderül, hogy az eseményt a Magyar-Lengyel Diákszövetség rendezte, és József Királyi Herceg és Dr. József Ferenc Királyi Herceg legmagasabb védnöksége alatt valósultak meg.

Szlovéniai (át)utazások

2024.02.25.

Interencia

A mellékutak érdekesebbek a főutaknál. Ez volt a kilencvenes években a nem sokkal korábban függetlenedett szlovén állam idegenforgalmi ügynökségének egyik szlogenje. A jelmondatban felfedezhető némi kesernyés büszkeség, ami abból fakad, hogy a mai Szlovénia területére mindig is a nagyobb központok, Bécs, Trieszt illetve Velence közti átmenő forgalom volt jellemző. Most...

Haza és hazaszeretet a békéscsabai születésű Zsilinszky Mihály (Michal Zsilinszky) felfogásában

2024.02.01.

Interencia

Zsilinszky Mihály az alföldi szlovákok központjában, Békéscsabán született 1838-ban. Abban a korban élt, amikor a Felföldön kialakuló nemzeti mozgalomhoz képest „az Alföld periférikus helyzetbe került”, de nemcsak a magyar közélet személyisége lett, hanem tagja volt a Matica slovenskának is, a feloszlatott Matica gyűjteményéből megmentette Ján Hollý, Andrej Sládkovič, Pavol Jozef...

A magyar nyelv szerepe a Vendvidék templomaiban

2024.01.17.

Interencia

A dualizmuskori nemzetiségi politikai a szlovénok magyar nyelvtudását és lojalitását a magyar államhoz elsődleges célként kezelte, ahogy így volt ez más magyarországi nemzetiségek tekintetében is. A magyarországi szlovénok kétharmada katolikus, egyharmada evangélikus vallású volt. A szószékről elhangzó szótól így nagy hatást vártak.  A magyar nyelvű prédikáció bevezetésével a felnőtt lakosság...

Háború és irodalom Ukrajnában 2014 után

2023.12.31.

Interencia

2023. december 11-én Budapesten került sor arra a beszélgetésre, amely a 2014-ben kitört háború alatti ukrán irodalommal foglalkozik. Fedinec Csilla történész, Körner Gábor műfordító és Pálfalvi Lajos irodalomtörténész, Halász Iván moderálása mellett sokoldalúan járták körül ezt az izgalmas témát. Bár a résztvevők döntően a mostani fejleményekre koncentráltak, az ukrán irodalomról...

Mit jelentett nekünk Kundera „üzenete”?

2023.12.30.

Interencia

Negyven éve jelent meg az emlékezetes esszé, a nagy hatású fölkiáltás Közép-Európáért. Hogy egyáltalán létezünk. Mert úgy látszott, kitörölt bennünket a jelenből és az emlékezetből Európa jaltai kettéosztása. Tizenöt évvel voltunk 1968 után. Amikor először találkoztam Milan Kundera írásaival. Nemzedékem számára történelmi esztendő volt ez. Nagy Gáspár így idézte föl...

Merre sodródott Atlantiszunk?

2023.12.05.

Interencia

Idén lett negyven éve, hogy Milan Kundera megjelentette „Az elrabolt Nyugat, avagy Közép-Európa tragédiája” című esszéjét. Az Interencia ehhez az évfordulóhoz kapcsolódva esszésorozatot indít, elsőként Agnieszka Janiec-Nyitrai írását közöljük.

Templomszentelés Dunasápújfalun

2023.12.01.

Interencia

Szlovákiában, a Pozsony melletti Dunasápújfalun, 2023. december 10-én, vasárnap, egy új, most épített templomot szentel fel Stanislav Zvolenský, pozsonyi érsek.

Bölcső és sírhely

2023.11.26.

Interencia

Egy útikalauzt megnyitva talán meglepő lenne azt olvasni, hogy azoknak, akik egy-egy hely története iránt érdeklődnek, különleges tájékozódási pontot nyújthatnak a temetőkben, templomokban, arisztokrata családok kriptáiban található síremlékek. Ez azonban a Közép-Európa tájait járó érdeklődők esetében nagyon is így van. A kisebb vagy a nagyobb településeket látogatva az egyik legérdekesebb...

Anton Straka élete

2023.11.03.

Interencia

Anton Straka diplomata volt, a csehszlovák külügyminisztérium állt a háta mögött. Nem magánemberként, hanem hivatalnokként segítette a két világháború közötti időszakban a magyar írókat és költőket Budapesten és Prágában. Csehszlovákiában a magyar irodalmat és zenét, Magyarországon a cseh és szlovák irodalmat és zenét akarta népszerűsíteni. Magát mindkét kultúra propagandistájának tartotta....

A csehszlovák álom

2023.10.29.

Interencia

Hazám, Csehszlovákia, az egyetlen szellemi haza, amelyet egyáltalán a magaménak mondhattam, mindenekelőtt egy álom volt. Egy csodálatos álom az emberek között újjáépített igazságosság és egyenlőség hazájáról, amelyben az állampolgárság és a hűség az etnikai identitás és nyelv fölötti elvekre épül. Egy olyan szédítő álom, amelyért sokan haltak meg mindkét világháború...

Az emberélet útjának felén

2023.10.25.

Interencia

Október végén Hruscsov és Tito elvtárs szarvasvadászaton vett részt a Kaukázus vadonjában. Testvéri egyetértésben ejtettek el néhány mutatós példányt, köztük egy tizenkettest is. Bulganyin elvtárs csak a hegygerincen csatlakozott a vadászkiránduláshoz, az utazás alatt ugyanis egy kicsit lebetegedett. A fertőzés terjedt. Európa az éjszakákat átvirrasztó dohányosok fullasztó köhögésétől rázkódott. Lehűlt...

Mulandóság

2023.09.23.

Interencia

Nézegetem Borut Peterlin szlovén fotós Flower power című, közel másfél évtizeddel ezelőtt készült képsorozatát az interneten, és azon az idézeten gondolkodom, amely mottóként szerepel a szerző honlapján a politikai eseményeken lefotózott növényeket ábrázoló képek mellett: „Száz évvel később a politikusok nevére nem emlékszik majd senki, de a növényekét mindenki fogja...

A Balkán (h)arcai tegnap és ma

2023.09.15.

Interencia

A Balkán kifejezés az itt élő népek számára réteges tartalmakat hordoz, de nem puszta földrajzi fogalom a magyarság számára sem. – A múltunk egy szerves darabja. Ez a kapcsolat ugyan felettébb ellentmondásos, ám kölcsönhatásokban, tanulságokban bővelkedő.

„Csak mécs szerettem volna lenni. Kicsinyke körnek éltető tüze.”

2023.07.30.

Interencia

Tarczay Gizella (1896-1981) irodalmár, költő, műfordító, tanár, könyvelő, a délszláv és a bolgár hegyeket, illetve a Tátrát járó hegymászónő A hűtlen folyam című 1916-1918 között íródott zágrábi naplóregénye és naplója a Szent Adalbert Közép- és Kelet-Európa Kutatásokért Alapítvány kiadásában jelent meg. A horvátországi, Modrus-Fiume vármegyei Cernik faluban született, édesapja az...

Reflektáltalan szempontok a szlovák történelemfelfogásban

2023.07.28.

Interencia

A magyar–szlovák történelemfelfogás különbözőségeit ideje lenne tételesen számbavenni ahhoz, hogy politikusaink ne szét-, hanem összebeszéljenek. Ehhez pedig alapos intellektuális előkészítő munka szükséges, amely már megindult, de nem látni, pedig most nagyon kellene, hogy láthatóvá váljék.

Kundera emlékéről

2023.07.14.

Interencia

Július 11-én távozott e világból Milan Kundera. A cseh író. Igazi honfitársunk Közép-Európából. Először talán a pozsonyi Irodalmi Szemlében találkoztam a nevével. A történelmi 1968-as esztendőben utolsó éves egyetemistaként már januártól alapos figyelemmel kísértem, mi történik Csehszlovákiában. Nagy nemzetközi visszahangja volt az előző évi csehszlovák írókongresszusnak. Nem véletlenül látták később...

Szlovák, német és cseh írók a dualizmus kori Budapest kávéházi életéről

2023.07.09.

Interencia

A kávéház a nagyváros félnyilvánossági színtereként „a budapesti polgár szocializációjának egyik fontos intézményévé lett...” Kósa László mellett Gundel Imre és Harmath Judit is hangsúlyozza a kávéház szocializáló szerepét: „ősidők óta […] egyes rétegek kötetlen találkozására, beszélgetésre, gondolatok cseréjére” adott lehetőséget. Gyáni Gábor megfogalmazásában a kávéház a „modern demokrácia” születésének intézménye...

Testvér népek között?Reménykedő széljegyzetek Martin Homza Murices novae avagy Új tüskék. (Dialógusok a szlovák történelemről és nem csak arról.) című munkájához

2023.06.19.

Interencia

Sok évvel ezelőtt a Duna televízió egyik reggeli műsorában Trianonról, a megbékélés lehetőségéről volt szó. Egy hirtelen ötlet alapján azt találtam mondani, hogy Trianon kapcsán nemcsak mi vesztettük el a Tátrát, hanem a szlovákok is a Balatont. Élő adás volt, már nem lehetett visszakozni. Az volt – megfontolva az elhangzottakat,...

A Korompay család (Kiállítás a budapesti Lengyel Intézetben)

2023.05.13.

Interencia

A második világháborús lengyel-magyar kapcsolatokról legtöbbször a két nép legendás barátsága, a lengyel menekültek magyarországi befogadása vagy a balatonboglári gimná­zium jut az ember eszébe. Ezek mellett sajnos vannak más, kevésbé szívderítő közös pontok is. Például Katyń. Van ugyanis három olyan magyar személy is, akik valamilyen módon köthetők ehhez a tragédiához....

Eltérő vonások Mindszenty József és Stefan Wyszyński bíborosok küzdelmeiben a totalitárius rendszerek idején

2023.05.09.

Interencia

Örömmel olvastam főtisztelendő PhD Beran Ferenc erkölcsteológus, szociálteológia professzora értékes írását Mindszenty József és Stefan Wyszyński bíborosok küzdelmeinek közös vonásairól. Tekintettel arra, hogy Wyszyński bíboros vonalvezetése, elmondható, teljes sikerrel zárult, hiszen megőrizte, átvitte, sőt gyarapította népének ősi hitét a „Vörös tengeren”, és ez nem mondható el Mindszenty bíboros esetében: a...

Közös vonások Mindszenty József és Stefan Wyszyński bíborosok küzdelmeiben a totalitárius rendszerek idején

2023.05.08.

Interencia

Ha Mindszenty József és Stefan Wyszyński életét nézzük, akkor több közös jellemzőt fedezhetünk fel bennük. Azonos történelmi korban éltek és mindketten vidéki származásúak voltak. Mindszenty egy nyugat-magyarországi kis faluban, Csehimindszenten 1892-ben született, Wyszyński pedig 1901-ben a cári Oroszország területén levő Zuzela községben. A népi vallásosság mind a két főpásztor lelki...

Abszurdisztánt az Eurovízióra!

2023.05.05.

Interencia

Nem tudom, miért van az, hogy a volt jugoszláv köztársaságokban elképesztően népszerű az Eurovíziós Dalfesztivál. Mindenesetre úgy tűnik, a bosnyák Dubioza Kolektiv zenekar úgy gondolja, hogy így vagy úgy, de ott a helye, és a https://eurosong.dubioza.org/ honlapon aláírásgyűjtésbe kezdett, hogy versenyen kívül felléphessen a fesztiválon olyan országok nevében, akik nem...

Példaképek Közép-Európának?

2023.04.23.

Interencia

Visegrádi, illetve tágabb értelemben a közép-európai összetartozásunkat növelnék az olyan példaképek, akiket közösen tisztelhetünk, akiket mindannyian sajátuknak érezhetünk. Szent Adalbert és Esterházy János egyaránt alkalmas lehet erre a szerepre.

Uzsgorod vagy mégis Ungvár? Melyik nyelv ősibb?

2023.04.20.

Interencia

Mostanában arról hallunk, hogy ideje áttérni az Uzsgorod (Uzsgorody) szó használatára és le kellene szokni a veretes Ungvár szavunkról. Ungvár szavunk azonban egy ószláv nyelvemlék, míg az Uzsgorod egy újkori szláv szó, ha úgy tetszik, csinált szó.

Nemzeti identitás és egyesületi élet Liptóban a 19. század végén

2023.04.15.

Interencia

Milyen nemzeti narratívák, politikai fonalak és nemzeti identitást erősítő eszközök lehettek egy fő céljának a művelődés terjesztését és a politikától elhatárolódást deklaráló szlovák és magyar egyesület életében? Ezt a kérdést vizsgáljuk két liptói egyesület, a szlovák Beseda (Szlovák Társaskör) és a Magyar Társaskör példáján. Nem csak a problémakör izgalmas, hanem...

A visegrádi államok szakértői a boszniai és koszovói államépítésben

2023.04.12.

Interencia

A hidegháború befejeztével Kelet-Közép-Európa népeinek minden oka megvolt az optimizmusra. A rendszerváltozás a visegrádi országokban a lehetőségekhez képest zökkenőmentesen zajlott. Igaz, Csehország és Szlovákia útjai különváltak, de ez is békés keretek között történt. A Balkán felett viszont sötét felhők gyülekeztek. Nem is kellett sokat várni, hamarosan ki is tört a...

Közös visegrádi emlékezethelyek Szent Adalberttől a Budapest-Varsó vasútig

2023.04.10.

Interencia

A közép-európaiság tapintható és mégis nehezen megragadható szellemiség és attitűd körülöttünk, talán ezért van az, hogy a könyv konkrét példái személyek, városok, jelenségek kapcsán „ahaélményeket” adnak az olvasónak. Konkrét formában kimondják azokat a gondolatokat, amelyek körülöttünk lebegnek, érezzük őket, de eddig nem tudtuk így megragadni, megfogalmazni – a szerzők most...

Selmeci levelek

2023.03.19.

Interencia

Miután apám rokkantnyugdíjas lett, minden reggel odaült az íróasztalához azzal az elhatározással, hogy végre megírja a könyvét Selmecről. Legalább négyszer megigazította a székét, hogy kényelmesebben üljön, kétszer is kiegyenesítette az írógépbe fűzött papírt, majd vett egy nagy levegőt és nyomtatott nagy betűkkel leírta: SELMEC

Bolgárok. Kertészek

2023.03.18.

Interencia

A 19. század közepéig a hazai zöldségkertészet gyermekkoráról szoktak beszélni, az ezt követő évtizedekben azonban a kertészet már jól jövedelmező üzletággá vált. A kertészet, zöldségtermesztés fejlődésére a bolgárkertészek voltak nagy hatással. A magasabb színvonalú termelési technikát meghonosító külhoni kertészek ideérkezése a módszerek és a termesztési módok átvételét eredményezte. A 20....

A 17. századi régi magyarországi nyomtatványok cseh és szlovák nyelvű verses emlékei

2023.03.05.

Interencia

A 17. századi magyarországi cseh vagy szlovák nyelvű nyomtatványokban található énekek, versek, vagy kisebb rímes mondások szinte ismeretlenek a magyar szakirodalomban, annak ellenére, hogy a hazai kulturális örökség részét képezik, a Szent Adalbert Közép- és Kelet-Európa Kutatásokért Alapítvány új kötete talán változtatni tud ezen.

Irodalom és kurázsi

2023.03.03.

Interencia

Az irodalom cseppet sem ártalmatlan dolog. Amennyire az egyes nemzeti kánonokban szereplő művek megjelenítenek bizonyos értékrendeket, annyira teremtik is azokat, és így formálni tudják a társadalmat. A nemzetek kanonizált történetei, alakjai között vannak globális és regionális egyezések, és persze különbségek is, amelyek alapján könnyelmű és felelőtlen eszmefuttatásokra ragadtathatja magát az...

Ne féljetek!

2023.03.01.

Interencia

2021 szeptemberében a Szent Adalbert Közép- és Kelet-Európa Kutatásokért Alapítvány nemzetközi tudományos konferenciát szervezett Esztergomban Az egyházak és a közép-európai átmenet címmel. A konferenciához kiállítás is csatlakozott. A közép-európai rendszerváltások 30. évfordulójára Grzegorz Górny által a prágai Lengyel Intézet és a magyar kulturális intézet segítségével összeállított, Ne féljetek! A katolikus...

Mennyit ér egy politikus?

2023.02.22.

Interencia

Amennyit az életműve? Melyik politikus életműve ér annyit, hogy emlékezzünk rá? Mi teszi az utókor számára emlékezetessé egy politikus életművét…? Hazatérés címmel gróf Esterházy János életéről szóló misztériumdrámát mutattak be a Nemzeti Színházban 2022. október 28-án. Mi a december 7-i előadáson jártunk.

Visegrád mentális arcáról

2023.02.17.

Interencia

Lehet-e egyáltalán ilyesmiről beszélni? Hiszen mekkorák a különbségek közöttünk a Balti-tengertől a Cseh-erdőig vagy a Kárpátoktól a magyar Alföldig! Mégis, ha nagyobb nemzetközi társaságba kerül az ember, hamar kiderül, visegrádi „honfitársakkal” jobban megértheti magát az ember, mint Európa vagy a világ más részéből jött emberekkel.

Szent Cirill, Szent Metód, Szent István

2023.02.14.

Interencia

A magyar-szlovák viszony keresztény értelmezhetősége szempontjából igen fontos Szent Cirill és Szent Metód küldetése, a szláv apostolok és kontinuitásuk a szlovák nemzeti identitásban. A Rasztiszlav hívására érkezett testvérpár bizánci hittérítő volt.

A visegrádi népek morfológiájához

2023.02.05.

Interencia

A visegrádi népekben közös elem, hogy a Nyugat részeinek tudják magukat. Ha történelmük kezdeteit nézzük, az írásbeliség latin nyelvű. Ha küzdelmeiket nézzük, a németséggel élték együtt hétköznapjaikat. A nürnbergi faszobrászt, Veit Stosst városukba meghívó németajkú gazdag krakkói polgárok probléma nélkül vallották királyuknak a Wawelben lakó lengyel uralkodót.

Cseh ördög és pokol

2023.01.30.

Interencia

A középkori lelkiségi irodalom egyik legfőbb kérdése volt a lélek sorsa, vagyis az ember élete során elkövetett bűneinek büntetése és jótetteinek jutalma. Az egyéni bűnök és erények következményeit mutatja be Dante Alighieri korszakalkotó műve, az Isteni színjáték, amely hamar ismertté vált Csehországban is.

Valóban rendeznünk kellene már közös dolgainkat

2023.01.06.

Interencia

A Charta XXI. megbékélési mozgalom 2010-ben született, de 2009-ben fogant. A Szentimrevárosban, a Klebelsberg Kuno szobor előtt kellett ünnepi beszédet mondanom június 4-én. Rájöttem, hogy „hagyományos” Trianon-beszédet nem tudok mondani. Kevés az, hogy vesszen Trianon. Nem elég a fájdalmunkat kifejezni, s azután menni tovább, mintha mi sem történt volna. Megoldás...

Fogjunk össze

2022.12.21.

Interencia

Nem hódítottunk. Befogadtunk, szövetkeztünk Árpád elei óta. Aztán a “kalandozások” idején is morva-szlávokkal fegyverbarátságban. Jutalmuk Koronánk alatt a teljes nemzetegység, a szláv-magyar nemesség.

1%

Szent Adalbert Közép- és Kelet-Európa Kutatásokért Alapítvány (2500 Esztergom, Szt. István tér 10.) Adószám: 18617979-1-11

A honlapon közzétett tartalmak csak a szerző, illetve az Interencia folyóiratot kiadó szervezetek engedélyével közölhetők újra. A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a meg nem rendelt kéziratokat ne, vagy szerkesztett formában közölje.

© Szent Adalbert Közép- és Kelet-Európa Kutatásokért Alapítvány, Charta XXI. Egyesület

Főszerkesztő: Mészáros Andor

Szerkesztőség: Halász Iván, Illés Pál Attila, Käfer István, Kiss Gy. Csaba, Kovács Eszter, Surján László

ISSN

Kapcsolat:

szentadalbertalapitvany@gmail.com

2500 Esztergom, Szt. István tér 10.

Szerzőinknek

A beérkezett kéziratok elfogadásának, illetve megjelentetési időhöz kötésének joga a szerkesztőséget illeti meg. A kéziratokat Times New Roman betűtípusban, 12-es betűnagyságban, .doc vagy .docx, illetve .rtf kiterjesztésben várjuk a szentadalbertalapitvany@gmail.com email címre, mellékletként.

A kéziratok terjedelme nem haladhatja meg a fél ívet (20 000 leütés), az írások címe az 50 leütést. Az írásokhoz 250-500 leütés közötti terjedelmű bevezetőt, rezümét kérünk. Az ennél terjedelmesebb kéziratok esetén egyeztetés szükséges.

A kéziratokat magyar, vagy angol nyelven várjuk. A magyar nyelvű kéziratok esetében “A magyar helyesírás szabályai” című kötet legújabb kiadásának szabályai irányadók. Irodalomjegyzéket nem közlünk, az esetleges jegyzeteket, hivatkozásokat végjegyzet formájában kérjük. A kiemelendő szövegrészek kurzivált formában szerepeljenek. Az évszázadokat arab számmal kérjük feltüntetni, dátumok esetében az év és a nap számmal, a hónap betűvel. Személynevek esetében, első említésnél, a vezeték és keresztnevet is kérjük említeni. A képekhez, ábrákhoz címet és forrásmegjelölést kérünk.

A végjegyzetek esetében a Századok folyóirat hivatkozási előírásának használatát kérjük (https://szazadok.hu/dokumentumok/Kozlesi_szabalyzat_2017_majus.pdf, 2.3. Hivatkozások szerkesztési előírásai, 4-8.)